Pytania ogólne
1. Kto może przystąpić do programu Złote Szkoły NBP?
Każda szkoła podstawowa lub ponadpodstawowa działająca na terenie Polski reprezentowana przez nauczyciela dowolnego przedmiotu (w przypadku szkoły podstawowej uczącego w klasach 7−8), który posiada zgodę dyrektora szkoły na udział w programie. Do programu mogą przystąpić również szkoły, które brały udział w poprzednich edycjach.
2. Czy szkoła dla dorosłych może zostać zgłoszona do programu?
Do programu mogą zostać zgłoszone szkoły podstawowe i ponadpodstawowe z wyłączeniem
szkół dla dorosłych.
3. Czy szkoła może być zgłoszona przez kilku nauczycieli w jednej edycji programu?
Nie. Szkoła w danej edycji programu może być zgłoszona tylko przez jednego nauczyciela, który uzyskał zgodę jej dyrektora na przystąpienie do programu i będzie pełnił rolę nauczyciela-koordynatora. Pozostali nauczyciele mogą zostać zgłoszeni do Drużyny Ambasadorów Edukacji Ekonomicznej w danej szkole.
4. Czy w obecnej edycji programu mogę posłużyć się zgodą dyrektora szkoły udzieloną w poprzednich edycjach?
Nie. Dla każdej edycji programu należy uzyskać aktualną zgodę dyrektora szkoły. Wzór zgody jest do pobrania w kroku 2. „Zgłoś szkołę” lub w zakładce „Do pobrania” w części „Dokumenty do pobrania”.
5. Czy jeden nauczyciel może być zgłoszony w kilku szkołach do Drużyny?
Każdy nauczyciel, także nauczyciel-koordynator, może należeć tylko do jednej drużyny.
6. Ile osób może tworzyć Drużynę Ambasadorów Edukacji Ekonomicznej?
Drużyna musi składać się z co najmniej dwóch nauczycieli pracujących w zgłaszanej szkole (w tym jeden nauczyciel-koordynator) oraz od pięciu do dziesięciu uczniów szkoły z zastrzeżeniem, że w szkołach podstawowych będą to nauczyciele i uczniowie klas 7−8.
7. Czy w szkole może zawiązać się więcej niż jedna Drużyna Ambasadorów Edukacji Ekonomicznej?
Nie. W danej edycji programu w szkole może być zawiązana tylko jedna Drużyna Ambasadorów Edukacji Ekonomicznej.
8. Za co odpowiada Drużyna Ambasadorów Edukacji Ekonomicznej?
Członkowie drużyny – co najmniej dwóch nauczycieli oraz od pięciu do dziesięciu uczniów − wspólnie odpowiadają za przygotowanie i realizację zadań danej edycji programu. Natomiast nauczyciel z Drużyny są odpowiedzialni za wysłanie opisów z przebiegu zrealizowanych zadań za pośrednictwem platformy.
9. Do kiedy można zgłaszać szkołę i Drużynę do programu?
Szkoła oraz członkowie Drużyny mogą zostać zgłoszona do programu w każdej chwili trwania danej edycji programu. Zgłaszanie członków drużyny jest możliwe do dnia, w którym mija termin przesyłania do NBP opisów z przebiegu zrealizowanych zadań.
10. Czy jest możliwość zmiany wprowadzonych danych dotyczących zgłoszonej szkoły, drużyny i zadań?
W zakładce „Moje konto” istnieje możliwość wprowadzania zmian w danych zamieszczanych w kroku „Zgłoś szkołę”, „Zgłoś drużynę” i „Zgłoś zadanie”. Modyfikacja wprowadzonych danych dotyczących drużyny jest możliwa do dnia, w którym mija termin wysyłania do NBP opisów z przebiegu zrealizowanych zadań w danej edycji programu. Po tej dacie zmiana wprowadzonych danych nie jest możliwa. Natomiast opisy z przebiegu realizowanych zadań można edytować do czasu ich wysłania do NBP. Po wysłaniu opisu do NBP edycja opisów zadań nie jest możliwa.
11. Gdzie znajduje się opis zadań do wykonania w danej edycji programu?
W załączniku nr 1 do regulaminu programu Złote Szkoły NBP.
12. Czy mogę zgłosić do programu zadanie, które zostało zrealizowane w ramach innego konkursu lub programu?
Nie. Zadanie nie może być zrealizowane w całości lub w części w ramach innego konkursu lub programu. Każde zadanie musi być odrębnym działaniem, opracowanym i zrealizowanym wyłącznie na potrzeby danej edycji programu Złote Szkoły NBP. Zgłoszenie realizacji Zadania połączonego z innym konkursem lub programem powoduje odrzucenie zgłoszenia szkoły na etapie oceny formalnej.
13. Co należy zrobić, żeby zgłosić wymagane zadania?
Najpierw nauczyciel, który obejmie funkcję nauczyciela-koordynatora, rejestruje się na platformie programu www.zloteszkoly.nbp.pl. Po uzyskaniu zgody dyrektora szkoły na przystąpienie do programu, nauczyciel-koordynator zgłasza swoją szkołę dołączając skan zgody dyrektora szkoły, a następnie wpisuje członków Drużyny Ambasadorów Edukacji Ekonomicznej, czyli oprócz siebie jeszcze co najmniej jednego nauczyciela i od pięciu do dziesięciu uczniów. Następnie drużyna przygotowuje i realizuje zadania wymagane w danej edycji programu, a na koniec opisy zadań umieszcza na platformie i wysyła je do NBP w wyznaczonym terminie.
14. Czy wystarczy zrealizować i zgłosić jedno zadanie programu, aby ubiegać się o tytuł „Złota Szkoła NBP” i nagrody?
Nie. Ubiegając się o tytuł „Złota Szkoła NBP”, należy zrealizować i wysłać tyle zadań, ile jest wymaganych w danej edycji programu. Są one opisane szczegółowo w załączniku nr 1 do regulaminu programu.
15. W jakiej formie mogą być zrealizowane zadania?
To drużyna wybiera, w jakiej formie zrealizuje poszczególne zadania programu – można zrealizować zadania w formie stacjonarnej, on-line lub hybrydowo.
16. W jaki sposób są oceniane opisy zadań wysłane do NBP?
Weryfikacja zadań, składa się z oceny formalnej i merytorycznej. Ocena formalna dotyczy takich aspektów jak m.in.: czy zgłoszono opisy wszystkich wymaganych zadań edycji, czy opisy odnoszą się do zagadnień tematu danej edycji programu. Następnie zadania są oceniane merytorycznie przez komisję, która przyznaje punkty za kryteria wyszczególnione w załączniku nr 2 do regulaminu programu.
17. Na jakich zasadach jest przyznawany tytuł „Złota Szkoła NBP”?
O tytuł „Złotej Szkoły NBP” może ubiegać się każda szkoła, której drużyna zrealizuje i prześle do NBP relację ze wszystkich wymaganych zadań danej edycji programu, a następnie jej zgłoszenie przejdzie pomyślnie ocenę formalną i merytoryczną oraz uzyska liczbę punktów kwalifikującą według komisji do tytułu „Złotej Szkoły NBP” danej edycji programu.
18. Co szkoła otrzymuje, gdy uzyska tytuł „Złota Szkoła NBP”?
Szkoła z tytułem „Złota Szkoła NBP” otrzymuje certyfikat NBP oraz możliwość zdobycia nagród pieniężnych określonych w regulaminie programu.
19. Ile nagród mogą zdobyć Złote Szkoły NBP w danej edycji programu?
Spośród wszystkich szkół z tytułem „Złotej Szkoły NBP” zostaną wyłonione te, które najlepiej zrealizowały zadania programu. Nagrody za I, II, III miejsce oraz wyróżnienia będą przyznawane w każdej kategorii zadań w dwóch oddzielnych pulach: dla szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Są również przewidziane: Nagroda Specjalna dla Złotej Szkoły NBP, która wyróżni się oryginalnością i zaangażowaniem w popularyzację wiedzy ekonomicznej związanej z tematem edycji programu, a także Nagroda Prezesa NBP dla Złotej Szkoły NBP, która wyróżni się innowacyjną i najbardziej inspirującą realizacją zadań programu danej edycji. Ponadto, za najlepiej zrealizowane wszystkie zadania przewidziane jest 100 nagród: w tym 50 nagród dla szkół podstawowych i 50 nagród dla szkół ponadpodstawowych. Łącznie komisja może przyznać 126 nagród pieniężnych.
20. Jaka jest wysokość nagród pieniężnych za najlepiej zrealizowane zadania programu?
Wysokość nagród określa załącznik nr 1 regulaminu programu. Informacja na temat nagród znajduje się również na platformie, w zakładce: „Aktualna edycja”.
21. Na co szkoła może przeznaczyć nagrodę pieniężną?
Dyrektor szkoły może przeznaczyć nagrodę pieniężną na cel, który przyczyni się do zwiększenia wiedzy ekonomicznej wśród uczniów szkoły, np. na wycieczkę, pomoce dydaktyczne, a także na docenienie pracy i zaangażowania członków drużyny, która zdobyła dla szkoły tytuł „Złotej Szkoły NBP”.
Pytania techniczne
1. Czy musze rejestrować się ponownie na platformie, jeśli brałem udział w poprzednich edycjach?
Nie. Nauczyciel, który brał udział w poprzednich edycjach, może zalogować się na platformie z użyciem tego samego loginu i hasła lub zmienić hasło (opcja: Nie pamiętasz hasła?). Loginem jest adres mailowy, który został podany w trakcie rejestracji.
2. Nie pamiętam hasła do logowania, czy muszę ponownie zarejestrować się?
Nowe hasło można ustanowić na ekranie głównym strony www.zloteszkoly.nbp.pl.
3. Czy każdy nauczyciel musi mieć zgodę dyrektora szkoły na udział w programie?
Nie. Tylko nauczyciel-koordynator zgłaszający szkołę do programu lub nowo wyznaczony nauczyciel-koordynator, w przypadku zmiany jaka nastąpiła po zgłoszeniu drużyny.
4. Jak załączyć do systemu zgodę dyrektora szkoły?
Po zalogowaniu do systemu w kroku nr 2.: „Zgłoś szkołę” i w zakładce: „Do pobrania” w części „Dokumenty do pobrania” znajduje się wzór zgody dyrektora. Wzór należy pobrać, wypełnić, a następnie skan dokumentu podpisanego przez dyrektora szkoły załączyć na platformie w kroku 2: „Zgłoś szkołę”.
5. Dlaczego nie mogę wybrać z listy wyboru szkół, szkoły, którą chcę zgłosić do programu?
Najczęstsze przyczyny to:
- szkoła została już zgłoszona do programu przez innego nauczyciela – drugi raz nie można jej zgłosić (jej nazwa jest nieaktywna).
- brak danych szkoły w bazie. Wówczas należy zgłosić dane szkoły przy użyciu funkcji: „Dodaj nową szkołę” dostępnej w kroku 2.
6. Zgłosiłem dane nowej szkoły, ile będę musiał czekać na dodanie jej do zasobów platformy?
Dane wysłane za pośrednictwem funkcji: „Dodaj nową szkołę” w kroku 2., zostaną zweryfikowane przez koordynatora NBP i po dodaniu ich do zasobów platformy, zostanie wysłana na Twój e-mail, informacja o dodaniu szkoły do listy wyboru szkół. Po jej otrzymaniu możesz zalogować się na swoje konto i zgłosić szkołę w kroku 2.: „Zgłoś szkołę”.
7. Czy mogę zmienić skład członków zgłoszonej Drużyny Ambasadorów Edukacji Ekonomicznej?
Tak. Wszystkie zmiany można wykonać w zakładce: „Moje konto”>”Moja drużyna”, najpóźniej do dnia, w którym mija termin przesyłania do NBP opisów z przebiegu zrealizowanych zadań danej edycji programu. Po tej dacie edycja nie jest możliwa.
8. Czy mogę zmieniać opisy zgłaszanych zadań programu?
Tak. Można edytować każdy opis zadania do momentu wysłania go do NBP. Po użyciu przycisku: „Wyślij do NBP” edycja zadania nie będzie możliwa.
9. Czy dołączenie filmu do opisu każdego z zadań jest obligatoryjne?
Tak, do każdego opisu zadań należy dołączyć film w formacie MP4, maks. 500 MB. Najlepiej, aby film utrwalał np. ok. 15 min lub więcej przeprowadzonego zadania tj. warsztatu/lekcji/debaty. Film może również być montażem z fragmentów nagrań najlepiej ilustrujących zadanie. Film nie powinien być zbyt krótki i złożony wyłącznie z wypowiedzi uczestników lub członków Drużyny.
10. Czy szkoła może zrezygnować z udziału w programie?
Tak. Można usunąć szkołę z programu w zakładce: „Moje konto” > „Moja szkoła” > „Usuń szkołę”. Uwaga: użycie funkcji powoduje utratę zapisanych danych drużyny i opisów zadań. Szkoła, której profil został usunięty, może ponownie zostać zgłoszona do programu.
11. Czy nauczyciel może zrezygnować z udziału w programie?
Tak. W każdej chwili nauczyciel zarejestrowany na platformie, może usunąć swoje konto w zakładce: „Moje konto” > „Moje dane” > „Usuń konto”.
12. Jestem nauczycielem-koordynatorem, chcę zrezygnować z udziału w programie, czy jeśli usunę swoje konto, szkoła będzie mogła nadal uczestniczyć w programie?
Tak. W przypadku usunięcia konta przez nauczyciela-koordynatora profil szkoły nie zostaje usunięty. Przed usunięciem konta system poprosi Cię o wyznaczenie nowego nauczyciela-koordynatora spośród nauczycieli zgłoszonych do drużyny. Nowy nauczyciel-koordynator będzie musiał załączyć aktualną zgodę dyrektora szkoły na udział w programie.