• Szkoła Podstawowa w Osieku Łużyckim

  Dlaczego warto wziąć udział w programie Złote Szkoły NBP?

  W naszej opinii „Złote Szkoły NBP” to konkurs i program, który w twórczy sposób, pomaga propagować wśród dzieci i młodzieży elementy wiedzy ekonomicznej i finansowej, bardzo istotnej w dzisiejszych czasach. Biorąc udział w pierwszej edycji dużo informacji było dla nas zupełnie nowych, ale dzięki ciekawej tematyce i zasobom materiałów edukacyjnych na stronie NPB wypłynęliśmy na szerokie wody ekonomii i finansów. Zadania, które są do wykonania dla drużyn pozwalają zarówno uczniom jak i nauczycielom na rozwijanie swoich horyzontów wiedzy, a co najważniejsze rozwijają ich świadomość w temacie finansów. Udział w programie oznacza tylko i wyłącznie sukces!, bo zwiększa poziom wiedzy i możliwości podejmowania trafnych decyzji w dorosłym życiu uczniów. W naszym przypadku, nie tylko uczniowie, ale i rodzice, którzy uczestniczą w programie, dzięki niemu bardziej świadomie i rzeczowo podchodzą do zagadnień związanych z finansami.

  Czego się nauczyliście − co uważacie za najważniejsze?

  W tej edycji nauczyliśmy się  przede wszystkim bezpiecznego zarządzania finansami osobistymi. Przy II edycji wiedzieliśmy już dużo więcej i na pewno baza wiedzy ekonomiczno – finansowej, którą zdobyliśmy wcześniej wpłynęła na poziom przyswajania kolejnej dawki informacji. „Złote Szkoły NBP” to nie tylko cenna, a przede wszystkim praktyczna wiedza, ale również świetna zabawa i działania rozwijające naszą kreatywność. Poza tym, uczniowie nauczyli się dobrej organizacji, współpracy i odpowiednich relacji międzyludzkich. W realizacji zadań nauczyli się wstępnej przedsiębiorczości. Ponadto musieli wykazać się ekspansywnością i innowacyjnością.  To właśnie dzięki temu programowi wielu uczniów zdecydowało się na przykład na oszczędzanie swoich finansów i stało się bardziej świadomymi konsumentami. Z uwagi na to, że w realizacji zadań w ramach programu biorą również rodzice uczniów i pracownicy szkoły wszyscy stali się ambasadorami NBP. Efekt końcowy, czyli świadomość w kwestii bezpiecznego zarzadzania finansami osobistymi oraz zadowolenie odbiorców i uczestników programu był naszym głównym celem. I właśnie takie były założenia programu – popularyzowanie wiedzy ekonomicznej w środowisku szkolnym i przygotowanie młodzieży do bezpiecznego i swobodnego poruszania się w świecie finansów oraz rozbudzanie postaw przedsiębiorczych i prospołecznych.

  Czy polecilibyście innym szkołom udział w programie zorganizowanym przez Narodowy Bank Polski?

  Stanowczo tak! Polecamy! Z tego względu, że uważamy, że każdy kto weźmie udział w programie zyskuje. Przede wszystkim ma szansę na wzięcie udziału w ciekawej, pełnej wiedzy i dobrej zabawy podróży w świecie ekonomii i finansów. Świecie, który jest jednym z najważniejszych elementów naszego codziennego życia. Mało tego! Do udziału w programie można zaprosić całą społeczność szkolną, czyli także rodziny uczniów, a co za tym idzie integrować środowisko szkolne. W programie nie korzystamy tylko z wiedzy, ale i możemy podzielić się z innymi swoją fantazją i pomysłowością. Możemy rozwijać swoją kreatywność. Z pewnością nowe szkoły dowiedzą się właśnie od nas o walorach tego programu, a ponieważ my należymy do tych, którzy biorą udział w kolejnej edycji rekomendujemy udział w kolejnych edycjach.

  Iwona Zych, nauczyciel-koordynator

Wróć do listy opinii