• Zespół Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących w Biłgoraju

  Jako nauczyciel-koordynator programu Złote Szkoły NBP w Zespole Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących w Biłgoraju chciałam zachęcić inne szkoły, które nie miały okazji uczestniczenia w tych wydarzeniach do przystąpienia do kolejnej edycji programu. Przemawiają za tym korzyści jakie z tego wypływają dla uczniów, nauczycieli i całej społeczności szkolnej. Realizacja kolejnych zadań programu dawała nam wiele radości i satysfakcji z podjętych działań.

  Realizując pierwsze zadanie pt. „Lekcja z ekonomią”, zobaczyliśmy jak niezwykle ważne są zasady bezpiecznego korzystania z bankowości elektronicznej i mobilnej, które pozwolą nam na to, żeby w przyszłości nie stać się ofiarą cyberprzestępców i umiejętnie chronić swoje finanse. Pozwoliło nam również na to, by oswoić się z zagadnieniami ze świata finansów, przez co nie wydaje się on już tak odległy.

  Wykonując drugie zadanie, pt. „Debata szkolna” udało nam się przekonać innych, że debatowanie i przekonywanie może być przyjemnością i dawać radość z rozmowy z drugim człowiekiem. Chyba nie ma nic ciekawszego i bardziej rozwijającego proces edukacyjny niż rozmowa z drugim człowiekiem i konieczność zaprezentowania własnego stanowiska. Uczniowie biorący w niej czynny udział dodawali sobie otuchy podczas stresujących chwil samej debaty. Była to świetna szkoła koleżeńskości, dzielenia się zadaniami i pracy w grupie. Na pewno zaprocentuje to również w naszej dalszej wspólnej pracy nad kolejnymi projektami, a także w codzienności.

  Oprócz nabytej wiedzy uczniowie rozwinęli wiele umiejętności, np. związanych z kontaktem z drugim człowiekiem. Debata ta nauczyła ich jak pokonywać stres związany z publicznym przemawianiem. Chyba nic lepiej nie przygotuje ich na późniejsze egzaminy ustne czy rozmowy o pracĘ niż właśnie to doświadczenie szkolnego debatowania.

  W realizacji trzeciego zadania udział w warsztatach szkolnych pokazał nam, że uczyć można się również przez zabawę, nawet na wyższym poziomie edukacji. Była to taka odskocznia od codziennych schematycznych lekcji.

  Udział w projekcie „Złote Szkoły NBP” to bardzo intensywny czas i bogaty w różnorakie doświadczenia, które zaowocują w naszym codziennym życiu!

  Zachęcamy, weź w nim udział, bo naprawdę warto!!! ????

  Łucja Furlepa, nauczyciel-koordynator

Wróć do listy opinii