• Zespół Szkół Przemysłu Spożywczego i VIII Liceum Ogólnokształcące w Toruniu

  Dlaczego warto wziąć udział w programie Złote Szkoły NBP?

  Można dowiedzieć się wielu przydatnych informacji na temat ekonomii i systemu bankowego. Dzięki czemu jesteśmy bardziej świadomymi uczestnikami życia ekonomicznego. Ponadto projekt Złote Szkoły NBP pobudza do kreatywności. Możemy w nietypowy sposób zdobywać wiedzę. Dlaczego jeszcze warto? Jest to też niewątpliwie świetna zabawa i oderwanie się od standardowych lekcji w szkole. W dodatku program jest bardzo przyjazny w realizacji. Nie potrzeba wielkiej wiedzy ekonomicznej, gdyż w jego trakcie uczestnicy mogą ją pogłębiać. Mało jest takich projektów skierowanych do szkół jak Złote Szkoły NBP. Które poprzez zabawę uczą a ich realizacja może się przerodzić w święto ekonomii w szkole, która realizuje ów program. Jego interdyscyplinarność sprawia, że każdy znajdzie coś dla siebie.

  Czego się nauczyliście – co uważacie za najważniejsze?

  Można stwierdzić, że program nauczył nas dwóch zasadniczych rzeczy. Po pierwsze zgłębiliśmy tematykę systemu bankowego i samego NBP. Co jest bardzo istotne. Zwłaszcza, że bardzo często na standardowej lekcji nie jesteśmy w stanie omówić wszystkich zagadnień w tej materii. Drugim aspektem, którego się nauczyliśmy jest praca w zespole i nauka wystąpień przed większą grupą osób. Zadania są tak utworzone, że uczą nas młodych ludzi pracy w grupie. Warsztat uczniowski wymaga od nas przygotowania merytorycznego oraz występowania przed rówieśnikami, żeby zaprezentować im zagadnienia w ramach projektu. Nie jest to łatwe wystąpić przed większą liczbą osób, początkowo panuje stres, jednakże po zrealizowaniu któregoś z rzędu warsztatu udaje się nam go przezwyciężyć. Również debata uczniowska pozwoliła nam na niedoszlifowanie się z wystąpień publicznych. Co jest ważne zwłaszcza dla młodzieży licealnej, gdyż zdaje ona maturę ustną, w której to prócz wiedzy trzeba się wypowiedzieć przed komisją. Mając wiedzę a nie mając doświadczenia w wystąpieniach możemy polec na ustnym egzaminie. Program NBP po części uczy nas zwalczać lęk przed wypowiedziami ustnymi.

  Czy polecilibyście innym szkołom udział w Złotych Szkołach NBP?

  Zdecydowanie tak. Jest to jeden z najlepszych programów jaki jest dostępny dla szkół. Program ma bardzo jasne i przejrzyste zasady. Dzięki czemu każdy może do niego przystąpić. Nie potrzeba wielkiej wiedzy ekonomicznej na start. W trakcie programu bez problemu można ją przyswoić. Program rewelacyjnie wpisuje się w pokazanie korelacji pomiędzy przedmiotami.  

  Tomasz Trzeciakowski, nauczyciel

Wróć do listy opinii