• KOSTKA Publiczne Liceum Ogólnokształcącego Jezuitów im. św. Stanisława Kostki w Krakowie

  Jaki był początek mojej przygody z programem ZŁOTE SZKOŁY NBP – GIGANCI FINANSÓW OSOBISTYCH? Po wielu latach przerwy powróciłam do nauczania zagadnień ekonomicznych, tym razem na podstawach przedsiębiorczości i ekonomii w praktyce. Za cel postawiłam sobie wykorzystać swoje doświadczenie zawodowe i towarzyszyć młodzieży w zdobywaniu wiedzy i umiejętności, by każdy z nich chciał i mógł być w przyszłości człowiekiem bardziej przedsiębiorczym, czyli zaradnym życiowo. Do Kostki dołączyłam w bieżącym roku szkolnym. Zanim się w szkole zadomowiłam i przypomniałam sobie jaka radość płynie ze spotkań z uczniami oraz nauczycielami - rozpoczęło się zdalne nauczanie pandemicznych czasów. Pewnego lutowego dnia 2021 roku dowiedziałam się o programie ZŁOTE SZKOŁY NBP – GIGANCI FINANSÓW OSOBISTYCH. Program ten zarówno pod względem formy, jak i tematyki - wpisał się idealnie w moją wizję nauczania zagadnień ekonomicznych w ciekawy sposób. Podjęłam decyzję o zostaniu nauczycielem-koordynatorem Drużyny Ambasadorów Edukacji Ekonomicznej Kostki i aktywnym wspieraniu uczniów w realizacji zadań wyznaczonych nam w programie. Dyrektor Kostki – O. Tomasz Nogaj SJ zadeklarowała swój udział jako drugi nauczyciel w Drużynie. Tak się zaczęła nasza wspólna przygoda. Dużo można pisać o stawianiu pierwszych kroków w drodze do zostania Gigantem Finansów Osobistych. Naszą drogę/przygodę przedstawiliśmy już w sprawozdaniach z zadań oraz mapie myśli – mapie naszych dokonań w ramach programu dostępnych wkrótce na naszej szkolnej stronie Facebook. Program potraktowaliśmy jako element naszej teraźniejszej i przyszłej edukacji. Zajęcia pozalekcyjne KOSTKA MAGIS, których nazwa wywodzi się od ignacjańskiego pojęcia ,,MAGIS” – oznaczającego – BARDZIEJ, WIĘCEJ, MOCNIEJ mają pomagać młodzieży odkrywać swoje pasje i talenty, bardziej się rozwijać, osiągać więcej, mocniej angażować się w samorozwój i działania na rzecz innych. KOSTKA MAGIS to także miejsce otwarte na realizację kreatywnych pomysłów oraz inicjatyw edukacyjnych i społecznych, do którego dołączyliśmy ekonomiczne wyzwanie, czyli program ZŁOTE SZKOŁY NBP – GIGANCI FINANSÓW OSOBISTYCH. Do programu podeszliśmy w duchu KOSTKA MAGIS, a członkowie Drużyny Ambasadorów Edukacji Ekonomicznej Kostki krok po kroku realizowali założenia programu – BARDZIEJ, WIĘCEJ, MOCNIEJ, byśmy wszyscy mogli dojść WYŻEJ, DALEJ:

  -w sztuce zarządzania własnymi pieniędzmi,

  -umiejętności kontrolowania wydatków tak, by zawsze wystarczało na wszystkie potrzeby,

  -świadomym korzystaniu z narzędzi pomnażania tego, co udało się odłożyć,

  -mądrym budowaniu bezpieczeństwa finansowego, które umożliwia planowanie przyszłości.

  A nasz cykl lekcji z ekonomią nazwaliśmy:

  ,,NASZ PIERWSZY KROK (KOSTKA MAGIS) W DRODZE DO ZOSTANIA GIGANTEM FINANSÓW OSOBISTYCH - SIĘGAĆ PLANAMI W PRZYSZŁOŚĆ DALEJ - UCZYĆ SIĘ, PRACOWAĆ I OSZCZĘDZAĆ MOCNIEJ - ROZWIJAĆ SWOJE PASJE I TALENTY BARDZIEJ - BY W ŻYCIU OSIĄGNĄĆ WIĘCEJ”

  Dzisiaj, choć do statystyk nie liczą się kolejne dokonania, my dalej kroczymy wyznaczoną drogą - by zostać Gigantami Finansów Osobistych. Korzystamy z materiałów zgromadzonych w trakcie realizacji programu, szczególnie z nagrań ze spotkań z ekspertami i tych najważniejszych: ciekawych materiałów edukacyjnych przygotowanych przez Naszych Kostkowiczów. Uczymy dalej ekonomii na językach obcych, korzystając z tłumaczeń naszych uczniów komiksów edukacyjnych na język angielski i niemiecki oraz zmontowanych przez nich filmów w tych językach. Na stałe zostaną z nami także lekcje z ekonomią na matematyce, informatyce, geografii, historii, WOS oraz te najbardziej nietypowe – LEKCJE Z EKONOMIĄ NA RELIGII, a w tym ta najważniejsza, czyli historia Świętego Józefa – Naszego Giganta Finansów Osobistych Dawnych Czasów. Jestem zbudowana - tym, co udało nam się wspólnie osiągnąć w ramach programu - skalą realizacji zadań, pomysłowością, zaangażowaniem i codzienną pracą członków Drużyny, nauczycieli biorących udział w prowadzeniu lekcji z ekonomią oraz tych pozostałych nauczycieli i uczniów, którzy tak chętnie brali udział w przygotowaniu i realizacji zadań. 138 lekcji z ekonomią (w tym tylko 29 na podstawach przedsiębiorczości i ekonomii w praktyce), 17 debat klasowych i wiele obfitujących w dużą liczbę uczestników spotkań z ekspertami. W jednym z zadań to nie 100% a 700% w przeliczeniu na wszystkich uczniów szkoły. Dziękujemy organizatorom programu za ten edukacyjny pomysł, za tę iskrę która zmotywowała nas do kreatywnego działania w tych pandemicznych czasach. Wspólne działanie przy realizacji zadań pozwoliło na poczuć, że mimo wszystko jesteśmy wszyscy razem. Choć niedawno dołączyłam do grona pedagogicznego KOSTKI PUBLICZNEGO LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCEGO JEZUITÓW IM. ŚW. STANISŁAWA KOSTKI w Krakowie, to teraz jestem już pewna, że LICEUM KOSTKA to wyjątkowe miejsce, w którym w myśl założenia pedagogiki ignacjańskiej - UCZEŃ JEST NAJWAŻNIEJSZY, a wszyscy uczymy się bycia dla innych i sięgania zawsze WYŻEJ, DALEJ. Warto było uczestniczyć w programie ZŁOTE SZKOŁY NBP, choćby tylko po to, by zrobić kilka pierwszych edukacyjnych kroków w drodze do zostania Gigantami Finansów Osobistych oraz dowiedzieć się, jak wiele potrafimy wspólnie dokonać. Wszystkim uczestnikom programu – Wam i Nam – gratuluję wytrwałości w pokonywaniu ciekawej drogi programu ZŁOTE SZKOŁY NBP – GIGANCI FINANSÓW OSOBISTYCH!

   

  Aneta Surma-Mistarz, nauczyciel-koordynator

Wróć do listy opinii